Šilumos siurbliai oras – vanduo

Šilumos siurbliai oras-vanduo jau pakankamai efektyvūs, kad nepaisant kokio ploto namas, jame gali būti vieninteliu šilumos šaltiniu. Taip pat oras-vanduo šilumos siurblį nesudėtinga integruoti ir į jau esamą kietojo ar skystojo kuro, dujinę ar kitą šildymo sistemą.
Nesileidžiant į smulkias technines detales žinotina, kad šilumos siurbliai oras-vanduo iš tiesų veikia atvirkščiu šaldytuvui šilumos perkėlimo principu: aušinamas lauko oras, o šiluma, gauta kaip aušinimo proceso produktas, perduodama per šilumokaitį skysčiui, kuris naudojamas pastato ir (arba) vandens šildymui.

Šilumos perdavimo skysčiu arba šilumnešiu gali būti freonas arba specialus termofikatas.
Oras-vanduo šilumos siurbliai itin tinka šildomoms grindims, nes joms kaip tik reikia neaukštos temperatūros. Didžiausias šių siurblių privalumas – efektyvumas ir kaina. Palyginus šilumos siurblių oras-vanduo investicinius kaštus su kitomis šilumos siurblių rūšimis (geoterminiu, vanduo-vanduo), oras-vanduo yra pigiausias sprendimas.
Oras kaip šilumos šaltinis gali būti panaudotas be specialių leidimų ir didelių išlaidų statyboms. O energijos efektyvumo požiūriu šie siurbliai jau neatsilieka nuo kitų šilumos siurblių rūšių. Jų efektyvumo koeficientas jau pasiekė geoterminių šilumos siurblių vertes.

Taigi šilumos siurblio oras-vanduo privalumai: palyginti nedidelė investicija (apie tris kartus mažesnė nei montuojant šilumos siurblį žemė-vanduo), greitas montavimas, kompaktiška įranga, galimybė įsirengti tiek naujos statybos, tiek sename name, galimybė šilumos siurblį vasarą naudoti kaip vėsinimo įrangą, galimybė valdyti, modernizacijos atveju yra galimybė susigrąžinti dalį išlaidų pagal valstybės ir ES remiamas programas.

Didžiausias trūkumas – krentant aplinkos oro temperatūrai, krenta ir naudingo veikimo koeficientas COP (Coefficiency of Performance). Šis parametras rodo siurblio galios efektyvumą: pavyzdžiui, šilumos siurblys naudoja 1kW elektros galios, kad pagamintų 4,46 KW šilumos galios. Šį santykį ir nusako COP.

Anksčiau daugelio oras-vanduo siurblių, lauko temperatūrai nukritus iki -20 laipsnių C, COP vertė būdavo apie 2. Vadinasi, sunaudojęs 1 kWh elektros energijos, jis pagamins 2 kWh šiluminės energijos. Nors tai perpus pigiau nei šildytis elektra, tačiau tokio siurblio efektyvumas mažas.

Šiandien pažangiausių gamintojų šilumos siurbliuose tokia COP vertė jau praeitis. Beje, buvo pakoreguoti standartai, pagal kuriuos nustatoma COP vertė ir šiuolaikiniai šilumos siurbliai testuojami didesnėje temperatūrų skalėje.

Vartotojams svarbesnis parametras yra metinis siurblio našumo rodiklis SCOP. Jis apibūdina per metus pagamintos šilumos energijos ir per tą patį laikotarpį sunaudotos elektros energijos santykį. Šį rodiklį galima vertinti kaip  visos sistemos naudingumo koeficientą.

Šilumos siurblį oras-vanduo sudaro išorinė ir vidinė dalys.
Išorinė dalis montuojama pastato išorėje ir jos pagrindas yra aušinimo sistema. Ją sudaro keturios pagrindinės dalys:

Šilumos siurblio veikimo principas
  • Garintuvas, į kurį patekusi žemos temperatūros aplinkos šiluma garina darbinį skystį.
  • Kompresorius. Jame dujų būsenos darbinė terpė stipriai suspaudžiama ir taip pakeliama jos temperatūra.
  • Kondensatorius, kuriame šilumos energija perduodama į šildymo sistemą. Tuo metu darbinė terpė smarkiai atvėsta ir kondensuojasi.
  • Išsiplėtimo vožtuvas, kuriuo sumažinamas aukštas sistemos slėgis. Darbinė terpė toliau vėsta, o tada garintuve vėl renkama aplinkos šiluma.

Dėl specifinės šilumos paėmimo-atidavimo technologijos šilumos siurbliuose oras-vanduo susidaro kondensatas, jam nubėgti prie išorinio bloko turi būti paruošta vieta, drenažo sluoksnis. Kondensatui sušalus į ledą, šilumos siurblys dirbdamas atbuline eiga pats jį tirpina.

Šilumos siurblio galia parenkama atsižvelgiant į pastato šilumos nuostolius ir šilumos poreikį. Jei šilumos siurblio sistema ruošia karštą vandenį – ir į karšto vandens poreikį.

Šilumos siurblio su naujausia Zubadan technologija šildymas garantuojamas lauko temparatūrai esant iki  -28 laipsnių C! Suprantama, tokiose sąlygose COP mažėja, tačiau vis vien šildymas kainuos pigiau nei šildantis vien elektra, o ir tokių žemų temperatūrų mūsų klimate labai retai pasitaiko.

Išorinis šilumos siurblio agregatas jungiamas su vidiniu bloku, o šie gali būti labai įvairūs. Tiesa, kad šilumos nuostoliai būtų kiek įmanoma mažesni, rekomenduojama, kad jungtis su vidiniu bloku būtų kuo trumpesnė. Tiek vidinio, tiek išorinio bloko vietos nesvarbios

Vidinis įrenginys yra atitinkamai kompaktiškas, jį galima labai lanksčiai pastatyti name. Jame yra tik kondensatorius, cirkuliacinis siurblys ir valdymo bei saugos technologijos. Be to, jis yra labai tylus. Taip yra ne tik dėl padalintos konstrukcijos, bet ir dėl suderintų komponentų bei apgalvoto, garsą optimizuojančio dizaino.

Pagrindinis padalintos konstrukcijos šilumos siurblio privalumas yra vos girdimas darbas. Prietaiso konstrukcija sukurta taip, kad trikdandys žemi garsai perkieliami į aukštesnį dažnį. Be to, dauguma padalintos konstrukcijos šilumos siurblių turi naktinį režimą, kuris papildomai sumažina garso galingumą. Prietaisą saugu naudoti srityse su ypač griežtais teisiniais reikalavimais triukšmo emisijai, kaip, pvz., kotedžų tipo gyvenvietėse ar kurortuose.

Silumos siurbliai oras vanduo kategorija 2
Šilumos siurbliai oras-vanduo kategorija(1)

Padalintos konstrukcijos šilumos siurbliams ne tik nereikia didelio ploto patalpoje, jie tyliai veikia, bet taip pat yra paruošti grįžtamajam veikimui. Karštais vasaros mėnesiais, naudojant konvektorius ar paviršiaus aušinimo sistemas taip galima reguliuoti patalpų temperatūrą iki pageidaujamo lygio. Be to, prietaisą galima plėsti moduliais. Taip įrenginių savininkai išlieka labai lankstūs ir, esant didesniam šildymo ar vėsinimo poreikiui, gali sumontuoti papildomus šilumos siurblius.

Nesvarbu, ar tai yra tik šildymo sistema, ar šildymui ir vėdinimui skirta sistema:  padalintos konstrukcijos šilumos siurbliai puikiai tinkia naujai statybai ir modernizacijai. Su šia konstrukcija išvengiama sienų pralaidumo ir oro kanalų įrengimo.

Vis dėlto, abu įrenginius į uždarą šaldymo grandinę gali sujungti tik sertifikuotas šaldymo sistemų specialistas. Be to, kai šaldymo grandinė yra didelė, sistemos operatorius kasmet turi leisti šaldymos sistemų specialistui patikrinti sistemos sandarumą.

Jums gali būti įdomu

Šilumos siurbliai oras-oras

Oro kondicionieriai

Šildymas kieto kuro katilais

Šildymas granuliniais katilais

Šildymas skysto kuro katilais

Šildymas dujiniais katilais

Įmonės rekvizitai

UAB “Santmontas”

Įmonės kodas: 304104394

PVM m.k.: LT100011464015

Ats. sąsk.: LT497300010144548768

Mūsų kontaktai

Geležinkelio g. 3, Marijampolė

aivaras.misiukonis@gmail.com

Privatumo ir slapukų politika>>>