Oro kondicionieriai

Specialistai pataria pirmiausia suskaičiuoti kondicionieriaus galią. Pats paprasčiausias ir dažniausiai visų naudojamas būdas yra šis: imamas patalpos, kurią norima vėsinti ar šildyti, plotas ir dalinamas iš koeficiento 10. Kitaip tariant, 10 kv. m patalpos plotas prilygsta 1 kW šalčio poreikiui. Tai – pats paprasčiausias skaičiavimas, kuriuo nėra įvertinamas nei langų dydis, nei kryptis pagal pasaulio šalis, nei kiti nuostoliai. Vis dėlto, jei norima gauti apytikslį įvertinimą, šis skaičiavimas yra tinkamas. Tikslų įvertinimą patikėkite mūsų specialistams.

Yra kondicionierių, taip vadinamųjų ON/OFF tipo, kurie pasiekę nustatytą temperatūrą automatiškai išsijungia ir po to vėl įsijungia, kai temperatūra nukrenta žemiau nustatytos ribos. Nors šiuo metu jų į Europos Sąjungą įvežti nebegalima, tačiau tokio tipo kondicionierių sandėliuose dar yra likę, taigi keletą metų parduotuvėse jų dar galėsite rasti. Pagrindiniai šios sistemos trūkumai yra tie, kad šie oro kondicionieriai sunaudoja labai daug elektros, be to, daviklio, kuris nustato temperatūrą, tikslumas gali svyruoti apie 5 laipsnius. Dėl šios priežasties galima labai lengvai persišaldyti. Namus šiuo kondicionieriumi galima šildyti, jeigu temperatūra lauke yra aukštesnė nei -5°C. Jei ji žemesnė, pradeda ledėti kondicionieriaus išorinis blokas.
Inverterinio tipo kondicionieriai turi inverterinį kompresorių, kuris, jei riekia pasiekti nustatytą temperatūrą, tolygiai keičia galingumą. Kai jie pasiekia norimą temperatūrą, ima po truputi mažinti galią ir vėliau reikia labai nedidelių sąnaudų jai palaikyti. Inverterinių kondicionierių privalumai, palyginus juos su ON/OFF sistema, yra ekonomiškumas, žymiai tylesnis garsas, greičiau pasiekiama norima temperatūra ir ji tiksliau palaikoma, be to mažiau apkraunamas elektros tinklas. Perkant šio tipo oro kondicionierius, rekomenduojama įvertinti jų naudingumo koeficientą, t. y. išsiaiškinti, kiek šilumos ar šalčio gausite sunaudojus vieną kilovatą elektros energijos. Net 70 % įrenginio kainos ir priklauso nuo būtent šio kriterijaus. Nustačius norimą temperatūrą, inverterinis kompresorius pradės dirbti sunaudodamas tiek pat energijos kaip ir ON/OFF sistema, bet pasiekę reikiamą temperatūrą, kompresorius sumažins apsukas ir palaikys temperatūrą. Šildyti šiuo įrenginiu galima iki -15°C lauke, kadangi jie turi specialią atitirpinimo sistemą.

Verta paminėti, kad oro kondicionieriai yra šilumos siurbliai „oras-oras“, nepaisant to, ar jie turi tik šaldymo funkciją, ar ir šildymo. Norint išsirinkti tinkamą įrenginį, pirmiausia nustatykite savo poreikius:

1. Ar jis turi būti pritaikytas labiau šaldymui ar labiau šildymui?
       Šiais laikais yra tokių oro kondicionierių, kurie sukurti labiau šildymo funkcijai nei šaldymo ir gali būti naudojami kaip pagrindinė patalpos šildymo sistema. Tai patrauklu, nes ją lengva prižiūrėti; gali būti nuolat palaikoma pliusinė temperatūra, net išvykus valdoma per Wi-Fi; ji pigiausia įrengimo, priežiūros ir sąnaudų atžvilgiu, gali tarnauti 8-10 metų; valomas oras.
       Tačiau oro kondicionierius su efektyvia šildymo funkcija (iki -30‘C) kainuoja brangiau ir tai nebūtinai reikalinga Jūsų poreikiams.

Be to, reikia apsispręsti dėl įrenginio tipo – sieninis, kasetinis, palubinis, grindinis, ortakinis ar mobilus įrenginys. Būtina įvertinti, kokia bus pagrindinė įrenginio paskirtis: ar įrenginys bus naudojamas daugiau vėsinimui su galimybe pereinamuoju laikotarpiu šildyti, ar reikalinga galimybė eksploatuoti visą žiemą (nuo to priklauso ir pačios įrangos kaina).

2. Ar tikrai reikalingas sieninis oro kondicionierius?
       Oro kondicionierių būna įvairių rūšių: sieniniai, kanaliniai-ortakiniai (paslėpti, antri pagal populiarumą po sieninių, vėdina kelias patalpas, bet reikia ortakių ir pakabinamų lubų), kasetiniai (reikia pakabinamų lubų), palubiniai-konsoliniai, grindininiai, multi-split, mobilūs (statomi ant grindų, dažniausiai pasirenkami nuomininkų), be išorinių blokų. Sieniniai oro kondicionieriai yra populiariausi dėl gerų buitinių ypatumų (dizainas, nedidelis triukšmas, oro valymas), kainos, dydžio ir kt. Tad dažniausiai renkamasi juos. Visgi galima atsižvelgti ir į kitas galimybes.
3. Kokia sistema reikalinga: SPLIT ar MULTISPLIT?
       SPLIT oro kondicionavimo sistema susideda iš vieno bloko, esančio lauke (išorinio bloko) ir vidinio bloko, tarpusavyje sujungta komunikacija (varinių vamzdelių trasa, elektros kabeliu). Ji naudojama dažniausiai, jei atitinka visus kliento reikalavimus, yra sąlyginai pigesnė.
       MULTI SPLIT  oro kondicionavimo sistema susideda iš vieno išorinio bloko ir kelių vidinių blokų. Ši sistema naudojama kelių patalpų vėsinimui, kai norima išvengti keletos išorinių blokų ant pastato išorinių sienų. Ji yra šiek tiek brangesnė.
4. Ar bus galimybė įrengti išorinį įrenginio bloką?

       Kai kurie žmonės, gyvenantys bute, negauna leidimų įsirengti oro kondicionierių su išoriniu bloku. Šiai problemai spręsti sukurti oro kondicionieriai be išorinio bloko, mobilūs oro kondicionieriai bei rekuperatoriai su integruotu šilumos siurbliu, neturintys išorinio bloko. Visgi dažniausiai renkamasi su išoriniu bloku, kadangi kondicionieriai be išorinio bloko dirba garsiau, turi ne visas išmanias funkcijas. Ko reikia norint įsirengti sieninį kondicionierių su išoriniu bloku daugiabučio bute rasite čia. Daugiabutyje įsirengiant oro kondicionierius be išorinio bloko (dar vadinamus monoblokiniais), jokių leidimų nereikės.

Priešingai nei pirmtakai, šie oro kondicionieriai jau turi begarsį veikimą, mažą energijos suvartojimą, modernų dizainą. Taigi, jų savybių visuma griauna mitus apie monoblokinius oro kondicionierius kaip apie garsius „dinozaurus“.
       Be abejo, jų vidutinis skleidžiamas garsas didesnis nei buitinių sieninių kondicionierių, tačiau teikiamas komfortas karštą vasarą ar šaltą žiemą viršija šį trūkumą.
5. Kokia kaina ir atitinkamai įrenginio klasė turėtų būti?
       Dažniausiai tam tikro gamintojo įrenginiai skirstomi į klases (ekonominė, vidutinė ir aukšta), o nuo klasės priklauso kaina.
6. Ar reikalingas įrenginio valdymas per Wi-Fi?
       Ne visi oro kondicionieriai turi šią funkciją ir ne visiems klientams ji reikalinga. Wi-Fi valdikliai su kondicionieriumi gali būti suderinti 3 variantais:
• Wi-Fi valdiklis gamykliškai integruotas kondicionieriuje;
• Wi-Fi kaip kondicionieriaus papildomas priedas, kurį galima integruoti į kondicionieriaus vidų, kai pačiame kondicionieriuje jau būna numatyta jam vieta;
• Wi-Fi valdiklis kaip savarankiškas kondicionieriaus priedas, jei kondicionierius yra senesnio modelio ir nėra numatytas veikti su Wi-Fi valdikliu. Toks priedas gali būti sumontuotas su bet kokio tipo kondicionieriumi.
7. Ar reikalinga funkcija, skirta palaikyti nedidelę pliusinę oro temperatūrą patalpoje?
       Ši funkcija labai patraukli išvykus iš namų, siekiant išlaikyti apyšiltį namą, kad būtų malonu grįžti ir kt. Visgi tai neaktualu gyvenant bute, kur tai užtikrina radiatoriai.
8. Ar svarbu, kad įrenginys dirbtų kuo tyliau?
       Šis reikalavimas keliamas, priklausomai ne tik nuo numatomos įrenginio vietos, kurioje bus sumontuotas oro kondicionierius, bet ir nuo miego jautrumo, naudojimo dažnumo ir kt.
Na ir paskutinis žingsnis – rekomenduojame palyginti poreikius atitinkančių įrenginių elektros sąnaudas. Apytiksliai tai padaryti galima taip: kuo didesnis SCOP (šildymo) ir SEER (šaldymo) rodiklis – tuo taupiau veiks įrenginys.
Parengta naudojantis gedarta.lt informacija

Taip pat Jus gali sudominti: